Moskva Patriarhaadi koor

Moskva Patriarhaadi koor

Pühadekontsert

Võimsad hääled ja slaavi müstika - see on Moskva Patriarhaadi koor

1983. aastal asutatud 12 üliprofessionaalse lauljaga maailma tippkoori juhatab Anatoli Grindenko. Koos on võimsad ja mahlakad, tervet kirikut täitvad hääled, millele annab erilise kõla koos tenorite ja baritonidega laulev oktavist – mees, kelle hääle madalust on raske ettegi kujutada. Koor on vene vaimulikku liturgilist muusikat esitanud kogu Euroopas. Nad on salvestanud kümmekond plaati.

Koori moodustumise protsess on olnud väga pikk. Lauljaid hakati ette valmistama juba 4-5aastaselt. Kindlate perioodide möödudes valiti paremad järgmisesse koori. Täisikka jõudmise ajaks oligi Venemaa parim koor valmis. Moskva patriarhaadi juures tegutseb tegelikult kümneid koore, kuid kuulsaim on just see. Sinna on kogutud tõepoolest Venemaa kõige professionaalsemad lauljad.

Moskva Patriarhaadi koori ja nende pakutavat muusikat on paslikeim tutvustada lõikudega Igor Garšneki kommentaarist Tallinna XI barokkmuusika festivali kahe peaesineja kohta, mis avaldatud kultuurilehes “Sirp”.

/…/

“Kuigi kuulajate tormijooks tabas nii The King’s Singersit kui Moskva Patriarhaadi koori, esindab kumbki täiesti erinevat maailma – vaid a cappella laul ning meeshääled ühendab neid. Erinevus ilmnes kõiges: kui vene õigeusu koori kavas oli vaimulik muusika, siis inglise vokaalseksteti programm poleks saanud enam ilmalikum ollagi. Kui Moskva Patriarhaadi koor on pühendunud ühele kitsale muusikaliigile, siis The King’s Singers näib olevat pühendunud kõigele, mida siin ilmas laulda annab. Ühe esinemine tundub olevat Euroopa üha enam amerikaniseeruva kontserdielu atraktiivsuse kvintessents (mille sünonüümiks on easy listening), teise ülesastumine aga ida kiriku muusikavaramu reinkarnatsioon. Kuid üks asi ühendab neid kollektiive siiski veel – mõlemas võib kuulda üliprofessionaalseid lauljaid ning sellistena on mõlemad ka maailma tipptasemel.”

/…/

“Niguliste kirikus Anatoli Grindenko juhatusel esinenud Moskva Patriarhaadi koor Drevnerusski Raspev kummutas ilmselt nii mõnegi kuulaja eelarvamuse vene õigeusu kirikumuusikast kui millestki monotoonsest ja kunstiliselt väheütlevast.

/…/

Koor ise pole suur – 12 lauljat, kuid millised võimsad ja mahlakad, tervet kirikut täitvad hääled! Kinnisilmi võinuks arvata, et lauljaid on vähemalt kaks korda rohkem. Muuseas, Moskva Patriarhaadi koori trumbiks on üks ülimadal oktavist.

/…/

Väga ere kontserdielamus nii kõlanud kirikuviisidelt kui esituselt – koori absoluutne intonatsiooniline puhtus ning kõlaline kandvus olid juba iseenesest hämmastavad. Publik aplodeeris püsti seistes”.

/…/

Vene vaimulik muusika meelitab kohalikku vene publikut ja peibutab euroopalikku kuulajat slaavi müstika ning “teistmoodi” kõlakontseptsiooniga.
Moskva Patriarhaadi koori kontserdil kõlav muusika kutsub publikut inimlähedase, võõrandumata olemisviisiga. Just sellega, mis sobib pühade meeleollu.

____________________________________________
Hinnainfo
Tallinn:
27 € täispilet
24 € pensionär
15 € lapsed 7.-15.a.
49 € VIP (sektor esineja vastas)

Tartu
25 € täispilet
22 € pensionär
15 € lapsed 7.-15.a.

(vaba istekoht)
Sissepääs tund enne algust

Kodulehe piletiinfo tel 5068693 või  ludmilla@kontsert.ee

R 28. detsember, kell 19
Tallinn, Jaani kirik

L 29. detsember, kell 19
Tartu, Peetri kirik